Łysienie plackowate u dzieci i kobiet – przyczyny

 

Łysienie plackowate u dzieci i kobiet

Łysienie plackowate to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Pojawia się zazwyczaj u osób młodych. Dotyczy nie tylko skóry głowy, ale także każdej innej okolicy, w której występuje owłosienie (np. broda, brwi itd.). Plackowate łysienie to przewlekła choroba zapalna, mimo braku zmian skórnych. Dochodzi tu do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów w taki sposób, że na skórze pozostają rozległe plamy, które mają kształt placków.
Menu:

Jakie są przyczyny łysienia plackowatego?

Łysienie plackowate początki ma zazwyczaj w dzieciństwie lub młodym wieku, ale ogólnie może pojawić się w każdym momencie naszego życia. Dotyczy tak samo kobiet, jak i mężczyzn, nie ma na to reguły. Warto zaznaczyć, że im wcześniej zaczniemy mieć do czynienia z tą chorobą, tym jej przebieg będzie gorszy, a leczenie trudniejsze.

Przyczyn utraty włosów jest wiele. Warto więc dowiedzieć się, czym dana choroba się charakteryzuje, by móc odkryć, z jakim problemem mamy do czynienia. Łysienie plackowate objawy ma dość charakterystyczne. Polega na tym, że pojawiają się łyse placki, najczęściej na głowie, choć nie jest to regułą. Jest to proces nagły. Pierwsze ognisko ma kształt i wielkość monety. Potem tych ognisk pojawia się coraz więcej. Powstające na skórze głowy plamy mogą być pojedyncze lub mnogie. Są różnej wielkości, ale ich średnica z reguły nie przekracza 5-10 cm.

Łysienie plackowate u dzieci nie jest wyjątkiem

Jak głosi treść artykułu portalu dla lekarzy Dermatologii Praktycznej, łysienie plackowate u dzieci występuje często, co może nam się wydawać dziwne, bo przecież istnieje ogólne przeświadczenie, że utrata włosów jest związana ze starością. Jest to sytuacja wyjątkowo trudna, bo dziecko obawia się oceny ze strony rówieśników. Nie jest też tak odporne, jak my, dorośli. Ważne jest, by w takiej sytuacji być oparciem dla dziecka, pozwolić mu przeżyć smutek po utracie włosów, ale także pomóc zaakceptować nowego siebie. Nie izolujmy go od świata, zachęcajmy, by nie rezygnowało ze swoich pasji i dajmy mu wolny wybór, czy chce maskować łysinę, czy też nie.

Łysienie plackowate u kobiet

Jeśli chodzi o łysienie plackowate u kobiet, jest to również ciężka sytuacja i występuje z taką samą częstotliwością, jak u mężczyzn. Panie są bardzo wyczulone na punkcie swoich włosów, więc utrata ich może wywołać takie kompleksy, że niezbędna stanie się wizyta u psychologa. Cechą charakterystyczną występującą przy łysieniu plackowatym są tak zwane “włosy wykrzyknikowe”. Są one krótko ułamane, a oderwane końcówki są grubsze i ciemniejsze niż ich nasada. Pojawiają się one tylko i wyłącznie w miejscu ognisk wyłysienia.

A jak wygląda przebieg tego typu łysienia?


Skóra nie łuszczy się, nie ma na niej rumienia. Nieliczne osoby skarżą się jedynie na świąd. Włosy zwykle odrastają samoistnie, po okresie 3-6 miesięcy. Z początku są jasne, natomiast po 6-8 tygodniach odzyskują swój dawny kolor. Niestety, włosy mogą ponownie zacząć wypadać, co określamy mianem nawrotnego łysienia plackowatego. Jeśli natomiast włosy nie mają tendencji do odrastania, mówi się o łysieniu plackowatym złośliwym.

Łysienie plackowate przyczyny nie ma konkretnie określonej.

Wiadomo, że ma podłoże autoimmunologiczne. Łączy się także z dużym stresem, z niedoborem niektórych mikroelementów, z zaburzeniami naczyniowymi w obrębie skóry głowy, czy z zaburzeniami hormonalnymi. Może być dziedziczne – u około 20-60% osób dotkniętych łysieniem plackowatym choroba ta występuje rodzinnie.

Źródła:
 1. Pathology and Treatment of Alopecia Areata (Classic Reprint), Andrew Rose Robinson, Fb&c Limited, 2017, ISBN: 0260204625, 9780260204622
 2. Najważniejsza Książka Jaką Kiedykolwiek Przeczytasz: Zdrowie, Andrzej Jęziorski, 2018, ISBN: 8378533573, 9788378533573

5 myśli na temat “Łysienie plackowate u dzieci i kobiet – przyczyny

 • 25 czerwca 2019 o 18:33
  Permalink

  Jak łysienie plackowate nie ma konkretnej przyczyny to jak się przed nim bronić??? 🙁 Dużo się stresuję w pracy, nie mam lekkiego życia. Naprawdę boję się, że to cholerstwo mnie dopadnie i będę musiała nosić peruki…

  • 14 lipca 2019 o 16:05
   Permalink

   Podobno jednak trzeba mieć osoby, które na to chorowały w rodzinie… Aż tak łatwo nie jest zachorować na łysienie plackowate. Myślę, ze stresowanie się na zapas, że cię dopadnie działa na Twoją niekorzyść… 🙂

   Wiadomo, ciężko wyrzucić z głowy tę myśl, więc może zrób wszystko, żeby w diecie nie brakowało ci mikroskładników i witamin. Kup sobie dobre tabletki wzmacniające włosy, jedz zdrowo, kup sobie może szampon z biotyną i kofeiną. Nawet ostatnio widziałam takie w Rossmanie. Z tabletek – tylko vital hair. Moje włosy są po nim cudownie mocne i lśniące. Ale tutaj już nie pomogę ci, gdzie go kupić. W aptekach wieki go nie widziałam… :/

  • 21 sierpnia 2019 o 10:30
   Permalink

   Podobno ma na to wpływ tez niedobór cynku. Kup sobie coś z cynkiem, wtedy zmniejszysz ryzyko, ze łysienie plackowate cię w ogóle dopadnie.
   Pozdrawiam!

 • 10 października 2019 o 20:13
  Permalink

  Czytałam kiedyś o ekstremalnym przypadku, gdzie dziewczynie wypadły wszystkie włosy na ciele, łącznie z rzęsami… to podobno też była jakaś forma łysienia plackowate… Ale to podobno ekstremalne przypadki i często powiązane z bielactwem albo łuszczycą…
  Ale okropna choroba. Mam świra na punkcie włosów i nie wyobrażam sobie, że mogłabym moje cudowne włoski stracić…

  • 28 października 2019 o 15:56
   Permalink

   Ale to już naprawdę ekstremalny przypadek… Z reguły jednak chodzi o stres, który przecież jest strasznie toksyczny dla całego organizmu… Nic dziwnego, że pewnie i układ immunologiczny niszczy!
   Dlatego ja staram się w ogóle nie stresować, nie przejmować się pracę itd. Polecam to każdemu!

Dodaj komentarz