Łysienie plackowate u dzieci i kobiet – przyczyny

Łysienie plackowate u dzieci i kobiet

Łysienie plackowate to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Pojawia się zazwyczaj u osób młodych. Dotyczy nie tylko skóry głowy, ale także każdej innej okolicy, w której występuje owłosienie (np. broda, brwi itd.). Plackowate łysienie to przewlekła choroba zapalna, mimo braku zmian skórnych. Dochodzi tu do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów w taki sposób, że na skórze pozostają rozległe plamy, które mają kształt placków.
Menu:

Jakie są przyczyny łysienia plackowatego?

Łysienie plackowate początki ma zazwyczaj w dzieciństwie lub młodym wieku, ale ogólnie może pojawić się w każdym momencie naszego życia. Dotyczy tak samo kobiet, jak i mężczyzn, nie ma na to reguły. Warto zaznaczyć, że im wcześniej zaczniemy mieć do czynienia z tą chorobą, tym jej przebieg będzie gorszy, a leczenie trudniejsze.

Przyczyn utraty włosów jest wiele. Warto więc dowiedzieć się, czym dana choroba się charakteryzuje, by móc odkryć, z jakim problemem mamy do czynienia. Łysienie plackowate objawy ma dość charakterystyczne. Polega na tym, że pojawiają się łyse placki, najczęściej na głowie, choć nie jest to regułą. Jest to proces nagły. Pierwsze ognisko ma kształt i wielkość monety. Potem tych ognisk pojawia się coraz więcej. Powstające na skórze głowy plamy mogą być pojedyncze lub mnogie. Są różnej wielkości, ale ich średnica z reguły nie przekracza 5-10 cm.

Łysienie plackowate u dzieci nie jest wyjątkiem

Jak głosi treść artykułu portalu dla lekarzy Dermatologii Praktycznej, łysienie plackowate u dzieci występuje często, co może nam się wydawać dziwne, bo przecież istnieje ogólne przeświadczenie, że utrata włosów jest związana ze starością. Jest to sytuacja wyjątkowo trudna, bo dziecko obawia się oceny ze strony rówieśników. Nie jest też tak odporne, jak my, dorośli. Ważne jest, by w takiej sytuacji być oparciem dla dziecka, pozwolić mu przeżyć smutek po utracie włosów, ale także pomóc zaakceptować nowego siebie. Nie izolujmy go od świata, zachęcajmy, by nie rezygnowało ze swoich pasji i dajmy mu wolny wybór, czy chce maskować łysinę, czy też nie.

Łysienie plackowate u kobiet

Jeśli chodzi o łysienie plackowate u kobiet, jest to również ciężka sytuacja i występuje z taką samą częstotliwością, jak u mężczyzn. Panie są bardzo wyczulone na punkcie swoich włosów, więc utrata ich może wywołać takie kompleksy, że niezbędna stanie się wizyta u psychologa. Cechą charakterystyczną występującą przy łysieniu plackowatym są tak zwane “włosy wykrzyknikowe”. Są one krótko ułamane, a oderwane końcówki są grubsze i ciemniejsze niż ich nasada. Pojawiają się one tylko i wyłącznie w miejscu ognisk wyłysienia.

A jak wygląda przebieg tego typu łysienia?


Skóra nie łuszczy się, nie ma na niej rumienia. Nieliczne osoby skarżą się jedynie na świąd. Włosy zwykle odrastają samoistnie, po okresie 3-6 miesięcy. Z początku są jasne, natomiast po 6-8 tygodniach odzyskują swój dawny kolor. Niestety, włosy mogą ponownie zacząć wypadać, co określamy mianem nawrotnego łysienia plackowatego. Jeśli natomiast włosy nie mają tendencji do odrastania, mówi się o łysieniu plackowatym złośliwym.

Łysienie plackowate przyczyny nie ma konkretnie określonej.

Wiadomo, że ma podłoże autoimmunologiczne. Łączy się także z dużym stresem, z niedoborem niektórych mikroelementów, z zaburzeniami naczyniowymi w obrębie skóry głowy, czy z zaburzeniami hormonalnymi. Może być dziedziczne – u około 20-60% osób dotkniętych łysieniem plackowatym choroba ta występuje rodzinnie.

Źródła:
  1. Pathology and Treatment of Alopecia Areata (Classic Reprint), Andrew Rose Robinson, Fb&c Limited, 2017, ISBN: 0260204625, 9780260204622
  2. Najważniejsza Książka Jaką Kiedykolwiek Przeczytasz: Zdrowie, Andrzej Jęziorski, 2018, ISBN: 8378533573, 9788378533573
Możesz odpowiedzieć w komentarzu, lub trackback ze swojej własnej strony.

6 komentarzy to “Łysienie plackowate u dzieci i kobiet – przyczyny”

  1. reser pisze:

    Czy normalne suplementy na łysienie pomogą też na łysienie plackowate?

  2. Wera pisze:

    Czy skuteczniejsze są zioła czy jakieś leki farmakologiczne?

Zostaw odpowiedź

Powered by WordPress