Łysienie – co powinieneś o nim wiedzieć?

 

Łysienie

Łysienie to często kłopotliwy temat, nie tylko dla przedstawicieli płci męskiej, lecz również dla kobiet, a nawet dzieci. Najbardziej popularne jest łysienie u mężczyzn, przez co błędnie można twierdzić, że kobiety są na niego odporne. Jest to objaw chorobowy polegający na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym.


Menu:

Jak wiele rodzajów łysienia rozróżniamy?

Przyczyną może być reakcja organizmu na przyjmowane lekarstwa, objaw innych dolegliwości lub może to być samodzielny zespół chorobowy. Łysienie może być również cechą dziedziczną, na którą człowiek nie ma wpływu. Ze względu na rodzaj przyczyn samą łysinę możemy podzielić na kilka konkretnych kategorii.


 • Łysienie bliznowaciejące

Rzadkie zaburzenie rozwojowe skóry zaliczane do zmian trwałych nabytych lub wrodzonych. Niszczone są torebki włosowe i zastępowane tkanką bliznowatą, co wiąże się z trwałą utratą włosów. Objawami takiego stanu mogą być świąd, palenie, ból lub nadwrażliwość skóry głowy. Często przyczyną takiego zaburzenia są różne urazy, takie jak: oparzenia ogniem, odmrożenia, oparzenia środkami chemicznymi, skaleczenia i napromieniowanie. Wyróżnia się dwa rodzaje łysienia bliznowaciejącego:

– łysienie pierwszorzędowe,

– drugorzędowe.

W przypadku tego pierwszego, dochodzi do zapalenia atakującego torebki włosowe. W drugim przypadku niszczenie torebek następuje w wyniku procesu towarzyszącego zewnętrznym urazom. Choroba ta zaliczana jest do dolegliwości nieodwracalnych.


 • Łysienie łojotokowe

Choroba, w której utrata włosów spowodowana jest łojotokowym zapaleniem skóry głowy, które stanowi następstwo wydzielania przez gruczoły łoju w zbyt dużej ilości. Podstawową przyczyną tego zjawiska jest nadczynność gruczołów odpowiadających za produkcję sebum. Warstwa łoju powoduje osłabienie struktury włosa. Objawami, które łatwo można zaobserwować są nadmierne przetłuszczanie się włosów i łupież. Skóra głowy swędzi, a włosy wypadają. Niezbędne jest zastosowanie odpowiednio dobranych preparatów, które ograniczą sebum.


 • Łysienie telogenowe

Ten typ ma miejsce gdy dochodzi do zaburzenia proporcji ilości włosów w fazie wzrostu i w fazie spoczynku. Stan taki zwykle jest wynikiem stosowania niektórych leków, zatruć czy różnych infekcji. Przyczyną powstawania łysiny jest przede wszystkim stres i silne przeżycia emocjonalne, niedobory żywieniowe, przyjmowane leki, zaburzenia hormonalne i zakażenie wirusem HIV. Objawem jest nadmierne wypadanie włosów. Podstawową metodą leczenia jest wyeliminowanie przyczyny tego stanu.

Czy u kobiet też pojawia się łysina jednego z tych typów?

Mimo, że w większości przypadków występuje łysienie męskie, to jednak z problemem tym zmagają się również kobiety. Łysina telogenowa jest częsta także u kobiet.

Łysienie na czubku głowy u mężczyzn to nie koniec świata!

Rozwiązaniem, jakie podsuwa współczesna medycyna, jest możliwość przeszczepiania włosów. Jest to świetna alternatywa dla tych, którzy stracili włosy przez chorobę lub ulegli różnym wypadkom. Sam zabieg nie jest bardzo skomplikowany. Polega na pobraniu od pacjenta zdrowych włosów i wszczepieniu tam, gdzie ich brak. Materiał pobiera się z boku i z tyłu głowy, gdyż właśnie tam jest niewrażliwy na działanie hormonów, przez co pacjent ma pewność, że włosy nie odpadną po zabiegu. Dzięki postępowi, łysienie na czubku głowy u mężczyzn przestaje być problemem.

Charakterystyczne łysienie u mężczyzn czasem pojawia się także u dzieci!

Łysienie u dzieci pojawia się zwykle w okresie niemowlęcym bądź przed okresem dojrzewania. Najczęściej występującą u nich formą łysienia jest łysienie plackowate. Przyczyną są choroby dziedziczne lub wrodzone. Może być to również reakcja na silny stres. Objaw to wypadające włosy i widoczne “placki” na głowie.

Dwa zdania podsumowania

W leczeniu łysienia plackowatego nie ma konwencjonalnego postępowania. Terapia polega na stymulacji mieszków włosowych do wzrostu włosów. Stosuje się również farmakoterapię. Warto udać się do lekarza, gdy podejrzewa się chorobę. Wykwalifikowana osoba doradzi i pomoże znaleźć najlepszą metodę leczenia.

 

Źródła:
 1. Skin Doctor, Lenartowicz Izabela, Otwarte, 2018, ISBN: 8324054383, 9788324054381
 2. European Handbook of Dermatological Treatments, Andreas D. KatsambasTorello M. Lotti, Springer Science & Business Media, 2013, ISBN: 3662071312, 9783662071311

3 myśli na temat “Łysienie – co powinieneś o nim wiedzieć?

 • 16 października 2019 o 18:03
  Permalink

  A czy faktycznie można, tak jak przysłowie mówi, wyłysieć od stresu?
  Ostatnio znajduje wszędzie coraz więcej włosów, a nie ukrywam – pracę mam cholernie stresującą. Czy to może być to?

  • 5 listopada 2019 o 18:03
   Permalink

   Oczywiście!
   Podejrzewa się, że właśnie od stresu uaktywnia się łysienie plackowate. Są tez inne, różne teorie i jeśli geny nie wchodzą w grę, to ograniczenie stresu to najważniejsze zalecenie, jakie osoba chora dostaje od lekarza.

   Wiele takich historii można poczytać na forach. Usunięcie czynnika stresogennego może usunąć chorobę.

  • 20 listopada 2019 o 18:31
   Permalink

   Ja na szczęście jeszcze nie wyłysiałem, ale trycholog kazał mi zrobić porządek w swojej pracy, bo skończyłoby to się właśnie utratą włosów w 50%.
   Z reguły nie dbam przesadnie o włosy, ale z gniazdem na głowie albo zakolami ciężko mi byłoby się pogodzić. Dlatego przełamałem się i zacząłem brać vitalhair, który przepisał mi lekarz. Przymierzam się do zmiany pracy, ale sami wiecie, że o dobrze płatną w dzisiejszych czasach jest bardzo ciężko.

Dodaj komentarz