Łysienie – co powinieneś o nim wiedzieć?

Łysienie

Łysienie to często kłopotliwy temat, nie tylko dla przedstawicieli płci męskiej, lecz również dla kobiet, a nawet dzieci. Najbardziej popularne jest łysienie u mężczyzn, przez co błędnie można twierdzić, że kobiety są na niego odporne. Jest to objaw chorobowy polegający na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym.


Menu:

Jak wiele rodzajów łysienia rozróżniamy?

Przyczyną może być reakcja organizmu na przyjmowane lekarstwa, objaw innych dolegliwości lub może to być samodzielny zespół chorobowy. Łysienie może być również cechą dziedziczną, na którą człowiek nie ma wpływu. Ze względu na rodzaj przyczyn samą łysinę możemy podzielić na kilka konkretnych kategorii.


 • Łysienie bliznowaciejące

Rzadkie zaburzenie rozwojowe skóry zaliczane do zmian trwałych nabytych lub wrodzonych. Niszczone są torebki włosowe i zastępowane tkanką bliznowatą, co wiąże się z trwałą utratą włosów. Objawami takiego stanu mogą być świąd, palenie, ból lub nadwrażliwość skóry głowy. Często przyczyną takiego zaburzenia są różne urazy, takie jak: oparzenia ogniem, odmrożenia, oparzenia środkami chemicznymi, skaleczenia i napromieniowanie. Wyróżnia się dwa rodzaje łysienia bliznowaciejącego:

– łysienie pierwszorzędowe,

– drugorzędowe.

W przypadku tego pierwszego, dochodzi do zapalenia atakującego torebki włosowe. W drugim przypadku niszczenie torebek następuje w wyniku procesu towarzyszącego zewnętrznym urazom. Choroba ta zaliczana jest do dolegliwości nieodwracalnych.


 • Łysienie łojotokowe

Choroba, w której utrata włosów spowodowana jest łojotokowym zapaleniem skóry głowy, które stanowi następstwo wydzielania przez gruczoły łoju w zbyt dużej ilości. Podstawową przyczyną tego zjawiska jest nadczynność gruczołów odpowiadających za produkcję sebum. Warstwa łoju powoduje osłabienie struktury włosa. Objawami, które łatwo można zaobserwować są nadmierne przetłuszczanie się włosów i łupież. Skóra głowy swędzi, a włosy wypadają. Niezbędne jest zastosowanie odpowiednio dobranych preparatów, które ograniczą sebum.


 • Łysienie telogenowe

Ten typ ma miejsce gdy dochodzi do zaburzenia proporcji ilości włosów w fazie wzrostu i w fazie spoczynku. Stan taki zwykle jest wynikiem stosowania niektórych leków, zatruć czy różnych infekcji. Przyczyną powstawania łysiny jest przede wszystkim stres i silne przeżycia emocjonalne, niedobory żywieniowe, przyjmowane leki, zaburzenia hormonalne i zakażenie wirusem HIV. Objawem jest nadmierne wypadanie włosów. Podstawową metodą leczenia jest wyeliminowanie przyczyny tego stanu.

Czy u kobiet też pojawia się łysina jednego z tych typów?

Mimo, że w większości przypadków występuje łysienie męskie, to jednak z problemem tym zmagają się również kobiety. Łysina telogenowa jest częsta także u kobiet.

Łysienie na czubku głowy u mężczyzn to nie koniec świata!

Rozwiązaniem, jakie podsuwa współczesna medycyna, jest możliwość przeszczepiania włosów. Jest to świetna alternatywa dla tych, którzy stracili włosy przez chorobę lub ulegli różnym wypadkom. Sam zabieg nie jest bardzo skomplikowany. Polega na pobraniu od pacjenta zdrowych włosów i wszczepieniu tam, gdzie ich brak. Materiał pobiera się z boku i z tyłu głowy, gdyż właśnie tam jest niewrażliwy na działanie hormonów, przez co pacjent ma pewność, że włosy nie odpadną po zabiegu. Dzięki postępowi, łysienie na czubku głowy u mężczyzn przestaje być problemem.

Charakterystyczne łysienie u mężczyzn czasem pojawia się także u dzieci!

Łysienie u dzieci pojawia się zwykle w okresie niemowlęcym bądź przed okresem dojrzewania. Najczęściej występującą u nich formą łysienia jest łysienie plackowate. Przyczyną są choroby dziedziczne lub wrodzone. Może być to również reakcja na silny stres. Objaw to wypadające włosy i widoczne “placki” na głowie.

Dwa zdania podsumowania

W leczeniu łysienia plackowatego nie ma konwencjonalnego postępowania. Terapia polega na stymulacji mieszków włosowych do wzrostu włosów. Stosuje się również farmakoterapię. Warto udać się do lekarza, gdy podejrzewa się chorobę. Wykwalifikowana osoba doradzi i pomoże znaleźć najlepszą metodę leczenia.

 

Źródła:
 1. Skin Doctor, Lenartowicz Izabela, Otwarte, 2018, ISBN: 8324054383, 9788324054381
 2. European Handbook of Dermatological Treatments, Andreas D. KatsambasTorello M. Lotti, Springer Science & Business Media, 2013, ISBN: 3662071312, 9783662071311
Możesz odpowiedzieć w komentarzu, lub trackback ze swojej własnej strony.

6 komentarzy to “Łysienie – co powinieneś o nim wiedzieć?”

 1. Garet pisze:

  Dlatego w przypadku łysienia powinno się najpierw odwiedzić dermatologa, żeby osądził co jest przyczyną

 2. Lesko pisze:

  Łysienie to przede wszystkim kwestia genów a z tymi ciężko walczyć

 3. Tomer pisze:

  Bardzo dobry artykuł, cieszę się, że na niego trafiłem

 4. Reto pisze:

  Ja byłem już załamany, włosy leciały mi warstwami, pomógł mi bardzo VitalHair, nie spodziewałem się takich dobrych rezultatów.

Zostaw odpowiedź

Powered by WordPress