Postępujące łysienie androgenowe u kobiet

 

Postępujące łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe jest chorobą odpowiedzialną za 95% ogólnych przypadków łysienia. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Znaczna większość przypadków łysienia androgenowego, bo aż 80%, dotyczy kobiet.


Menu:

Przyczyny łysienia androgenowego u kobiet

Przyczyny łysienia angrogenowego są znane nauce od dość dawna. Ma ono podłoże genetyczne, a za bezpośrednią przyczynę podaje się między innymi nadwrażliwość skóry głowy na dihydrotestosteron, pochodną testosteronu, nadmierna produkcja łoju oraz nadmierne napięcie mięśni skóry głowy. Łysienie przyczyny ma takie same, niezależnie od płci. Dihydrotestosteron wpływa na androgenowe sensory mieszków włosowych, aby te przestały produkować zdrowy włos. Osoby dotknięte tą chorobą mogą jednak liczyć na poprawę stanu zdrowia, gdyż ten typ łysienia nie ma charakteru bliznowacejącego.

Łysienie androgenowe – objawy w początkowym stadium

Ten typ łysienia objawy ma z początku nieznaczne i niespecyficzne. Zaczyna się od zmiany kondycji włosa. Staje się on cieńszy, słabszy, łatwiej się łamie. Żywot takiego włosa zaczyna być coraz krótszy, a odstępy czasowe pomiędzy wyprodukowaniem kolejnych włosów coraz dłuższe. Włosy w tym momencie zaczynają się przerzedzać. Z czasem produkcja włosa przez konkretny mieszek włosowy zostaje zahamowana całkowicie. W przypadku mężczyzn włosy zaczynają się przerzedzać przy skroniach, cofając się w kierunku czubka głowy.

Łysienie androgenowe u kobiet w ostatecznej postaci

W ostatecznej postaci, zostają tylko włosy porastające boki i tył głowy. Chorobę tą diagnozuje się poprzez badanie trichoskopowe i trichogram, jednakże rozstrzygającym jest wynik biopsji. Łysienie androgenowe u kobiet może dodatkowo być objawem innych chorób, takich jak wielotorbielowatość jajników, zespół Cushinga, nowotwory jajnika lub nadnerczy. W przypadku, gdy ten typ łysienia występuje u kobiet, charakteryzuje się on wypadaniem włosów równomiernie na całej powierzchni głowy. Linia włosów nie cofa się, jak w przypadku Panów. Jest to tzw. łysienie androgenowe żeńskie. Generalnie łysienie androgenowe można pozostawić bez leczenia, jednakże łysienie u kobiet wiąże się zazwyczaj z większym dyskomfortem psychicznym i nierzadko obniżeniem samooceny. Kobiety dotknięte tą chorobą częściej też rezygnują z życia społecznego.

Sposoby na androgenowe łysienie kobiet 

Popularną i małoinwazyjną metodą leczenia łysienia kobiet jest stosowanie minoksydylu, który rozszerza naczynia krwionośne mieszków włosowych, co powoduje stymulację mitoz komórek mieszka włosowego. Inną popularną techniką jest stosowanie finasterydu. Tutaj już mówimy o leczeniu ogólnoustrojowym. Lek ten hamuje produkcję enzymu 5α-reduktazy, który jest odpowiedzialny za rozpad testosteronu. Można również zastosować leczenie hormonalne. Dodatkowymi metodami, poza leczeniem farmakologicznym, jest ostrzykiwanie owłosionej skóry głowy osoczem bogatopłytkowym, które stymuluje mieszki włosowe do pracy zarazem odżywiając je. Niestety leczenie w przypadku łysienia androgenowego ma charakter tylko i włącznie objawowy, czyli niemożliwe jest pozbycie się przyczyny choroby, a koncentruje się jedynie na niwelowaniu jej objawów.

Źródła:
 1. Primary Care for Women, Phyllis Carolyn LeppertJeffrey F. Peipert, Lippincott Williams & Wilkins, 2004, ISBN: 0781737907, 9780781737906
 2. Co zrobić, żeby nie wypadały włosy: łysienie o podłożu hormonalnym i nie tylko, kuracje, których lepiej się wystrzegać, naprawdę skuteczne leki oraz kuracje ziołowe, wyniki najnowszych badań naukowych, Spencer David Kobren, Klub dla Ciebie, 2005, ISBN: 837404232X, 9788374042321

5 myśli na temat “Postępujące łysienie androgenowe u kobiet

 • 25 maja 2019 o 17:31
  Permalink

  Ostatnio fryzjerka zwróciła mi uwagę, że mam okropne prześwity na głowie. Zasugerowała, żebym poszła do lekarza, jakiegoś endokrynologa albo ogólnie zbadała sobie tarczycę.
  No i poszłam, ale naprawdę nie sądziłam, że dostanę taką diagnozę jak łysienie androgenowe… Myślałam, że to dotyczy tylko facetów!!!
  Nawet nie dostałam żadnych konkretnych wskazówek… Przepisała mi alpicort e i w zasadzie tyle. Badać się dalej!
  Nawet nie wiem, czy ten alpicort pomaga… Poza tym jest taki drogi…

  • 14 czerwca 2019 o 18:04
   Permalink

   Smaruję się alpicortem od ponad tygodnia… WŁOSY WYPADAJĄ MI BARDZIEJ! To jest okropne, miałam nadzieję, że chociaż trochę mi pomoże a teraz po prostu ryczę wieczorami.

   • 23 października 2019 o 10:05
    Permalink

    Czytałam, że tak może być na początku. To wszystko przez to, ze najpierw muszą wypaść te wszystkie włosy, z których już nic nie będzie… Wtedy o wiele mocniejszy włos pojawi się na jego miejscu. Na początku to może wyglądać przerażająco, ale poczekaj jeszcze trochę. Albo po prostu zadzwoń do lekarza, który ci to przepisał i podpytaj.

    Z drugiej strony, ja na Twoim miejscu kupiłabym sobie vital hair, żeby dodatkowo wesprzeć włosy, żeby rosły silniejsze. Naprawdę niepozorne tabletki, ale robią taką różnicę na głowie… Mnie poratowały z łysienia, ale ze stresu. Może przy androgenowym też się sprawdzą?

 • 2 lipca 2019 o 22:09
  Permalink

  Hej. Czy faktycznie jak pójdę do lekarza po receptę na finasteryd to mi pomoże na moje łysienie androgenowe? Mam takie okropne plamy na głowie i przy czole. Marzę o tym, żeby moje włosy wróciły do swojego poprzedniego stanu…

  • 21 września 2019 o 23:03
   Permalink

   Nie wiem, który lekarz przepisze ci finasteryd… Nawet nie napisałaś ile masz lat. Finasteryd jest dla meżczyzn a i tak ma wiele skutków ubocznych… Nie wspominając o tym, że żaden lekarz ci tego nie przepisze, jeśli istnieje nawet najmniejsza szansa, że możesz zajść w ciążę. Poczytaj sobie ulotkę finasterydu i zastanów się, czy warto ryzykować.

Dodaj komentarz