Postępujące łysienie androgenowe u kobiet

Postępujące łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe jest chorobą odpowiedzialną za 95% ogólnych przypadków łysienia. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Znaczna większość przypadków łysienia androgenowego, bo aż 80%, dotyczy kobiet.


Menu:

Przyczyny łysienia androgenowego u kobiet

Przyczyny łysienia angrogenowego są znane nauce od dość dawna. Ma ono podłoże genetyczne, a za bezpośrednią przyczynę podaje się między innymi nadwrażliwość skóry głowy na dihydrotestosteron, pochodną testosteronu, nadmierna produkcja łoju oraz nadmierne napięcie mięśni skóry głowy. Łysienie przyczyny ma takie same, niezależnie od płci. Dihydrotestosteron wpływa na androgenowe sensory mieszków włosowych, aby te przestały produkować zdrowy włos. Osoby dotknięte tą chorobą mogą jednak liczyć na poprawę stanu zdrowia, gdyż ten typ łysienia nie ma charakteru bliznowacejącego.

Łysienie androgenowe – objawy w początkowym stadium

Ten typ łysienia objawy ma z początku nieznaczne i niespecyficzne. Zaczyna się od zmiany kondycji włosa. Staje się on cieńszy, słabszy, łatwiej się łamie. Żywot takiego włosa zaczyna być coraz krótszy, a odstępy czasowe pomiędzy wyprodukowaniem kolejnych włosów coraz dłuższe. Włosy w tym momencie zaczynają się przerzedzać. Z czasem produkcja włosa przez konkretny mieszek włosowy zostaje zahamowana całkowicie. W przypadku mężczyzn włosy zaczynają się przerzedzać przy skroniach, cofając się w kierunku czubka głowy.

Łysienie androgenowe u kobiet w ostatecznej postaci

W ostatecznej postaci, zostają tylko włosy porastające boki i tył głowy. Chorobę tą diagnozuje się poprzez badanie trichoskopowe i trichogram, jednakże rozstrzygającym jest wynik biopsji. Łysienie androgenowe u kobiet może dodatkowo być objawem innych chorób, takich jak wielotorbielowatość jajników, zespół Cushinga, nowotwory jajnika lub nadnerczy. W przypadku, gdy ten typ łysienia występuje u kobiet, charakteryzuje się on wypadaniem włosów równomiernie na całej powierzchni głowy. Linia włosów nie cofa się, jak w przypadku Panów. Jest to tzw. łysienie androgenowe żeńskie. Generalnie łysienie androgenowe można pozostawić bez leczenia, jednakże łysienie u kobiet wiąże się zazwyczaj z większym dyskomfortem psychicznym i nierzadko obniżeniem samooceny. Kobiety dotknięte tą chorobą częściej też rezygnują z życia społecznego.

Sposoby na androgenowe łysienie kobiet 

Popularną i małoinwazyjną metodą leczenia łysienia kobiet jest stosowanie minoksydylu, który rozszerza naczynia krwionośne mieszków włosowych, co powoduje stymulację mitoz komórek mieszka włosowego. Inną popularną techniką jest stosowanie finasterydu. Tutaj już mówimy o leczeniu ogólnoustrojowym. Lek ten hamuje produkcję enzymu 5α-reduktazy, który jest odpowiedzialny za rozpad testosteronu. Można również zastosować leczenie hormonalne. Dodatkowymi metodami, poza leczeniem farmakologicznym, jest ostrzykiwanie owłosionej skóry głowy osoczem bogatopłytkowym, które stymuluje mieszki włosowe do pracy zarazem odżywiając je. Niestety leczenie w przypadku łysienia androgenowego ma charakter tylko i włącznie objawowy, czyli niemożliwe jest pozbycie się przyczyny choroby, a koncentruje się jedynie na niwelowaniu jej objawów.

Źródła:
 1. Primary Care for Women, Phyllis Carolyn LeppertJeffrey F. Peipert, Lippincott Williams & Wilkins, 2004, ISBN: 0781737907, 9780781737906
 2. Co zrobić, żeby nie wypadały włosy: łysienie o podłożu hormonalnym i nie tylko, kuracje, których lepiej się wystrzegać, naprawdę skuteczne leki oraz kuracje ziołowe, wyniki najnowszych badań naukowych, Spencer David Kobren, Klub dla Ciebie, 2005, ISBN: 837404232X, 9788374042321
Możesz odpowiedzieć w komentarzu, lub trackback ze swojej własnej strony.

5 komentarzy to “Postępujące łysienie androgenowe u kobiet”

 1. irnk pisze:

  Fajny artykuł, dużo się można dowiedzieć

 2. Tola pisze:

  Do jakiego lekarza powinno się pójść w sprawie łysienia?

 3. Weronika pisze:

  Ja już jestem załamana, próbowałam te wszystkie szampony, maseczki, odżywki i nic, żadnego efektu…

Zostaw odpowiedź

Powered by WordPress