Wypadające włosy – przyczyny problemu

Wypadające włosy

Włosy są bardzo ważne dla człowieka. Są dla niego ochroną, a także ozdobą, przybierając wiele modnych kształtów fryzur i barw. Z tego powodu każdy z nas powinien się o nie troszczyć i dbać. Stan naszych włosów często potrafi powiedzieć dużo na temat kondycji naszego zdrowia. Jeżeli towarzyszy nam nadmierne wypadanie włosów, to trzeba się liczyć z tym, że mogą one zwiastować poważną chorobę. Średnio, każdy z nas gubi 100 włosów dziennie i jest to w zupełności normalne. Jeżeli pojawi się odstępstwo od tej normy, a włosy zaczną wypadać regularnie i w dużo większych ilościach, to trzeba jak najszybciej zbadać co może być przyczyną wypadania włosów.


Menu:

Różnorakie przyczyny wypadających włosów

Dlaczego włosy wypadają? Może istnieć wiele odpowiedzi na to dlaczego wypadają włosy. W medycynie znanych jest sporo różnorakich przypadków. Warto jednak przyjrzeć się tym najczęstszym i powszechnym przyczynom.

Wypadające włosy po ciąży a hormony

Dotyczy to najczęściej mężczyzn w wieku powyżej 40 lat i kobiet po menopauzie. Wiąże się to z zachwianiem równowagi wytwarzania testosteronu, który w konsekwencji przekształca się w cząsteczki niszczące mieszki włosowe. Niszczenie mieszka włosowego powoduje jego szybkie zmniejszanie się, a tym samym wypadanie włosów. Jeżeli zmartwieniem kobiety są wypadające włosy po ciąży, to najprawdopodobniej jest to związane właśnie z zaburzeniami hormonalnymi, które w tym przypadku także mogą mieć miejsce. Oprócz tego może to nastąpić także po odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Jak donosi portal Wp Parenting, cała sytuacja łysienia w trakcie i po ciąży u kobiet związana jest także z nadmierną ilością stresu oraz nadmierną aktywnością estrogenów.

Dlaczego wypadają włosy? Tarczyca im nie pomaga

Jak wiemy istnieje niedoczynność, a także nadczynność tarczycy. Przy pierwszej z nich włosy są dużo cieńsze, suche, a tym samym słabsze. W wyniku tego włosy wypadają i są mocno przerzedzone. Przy nadczynności pojawia się tzw. łysienie uogólnione oraz plackowate, w zależności od indywidualnych przypadków. Do innych chorób, które mogą powodować wypadające włosy, możemy zaliczyć chorobę Gravesa i Basedowa. Gdy postępuje, włosy szybciej się starzeją, a co za tym idzie, zaczynają znikać z naszej głowy.

Niedobory witaminy odpowiedzią od czego wypadają włosy

Niedożywienie, a w związku z nim zmniejszenie się ilości białka, aminokwasów, cynku i żelaza, także może być jedną z przyczyn. Jest to najczęstszy problem, z którego wynikają wypadające włosy u dziecka. Dzieci szybko rosną, często nie dostarczając organizmowi wystarczająco energii i odpowiednich składników. W skrajnych przypadkach może to doprowadzać to tzw. łysienia rozlanego, czyli na całej powierzchni głowy. Oprócz dzieci, narażone są na to osoby, które poddają się zaawansowanym dietom odchudzającym.

Wypadające włosy przyczyny mogą mieć w zatruciu

Pracując przy różnego rodzaju chemikaliach należy uważać na takie substancje jak arsen, rtęć czy talem. Często, po Zatrucie nimi, najpierw występuje złe samopoczucie, a później cebulki na głowie stają się coraz słabsze , od czego wypadają włosy. Mogą one wypaść nawet wszystkie, a odrosnąć dopiero po paru tygodniach.

Podsumowanie

Jak widać wypadanie włosów to bardzo poważna sprawa. Warto zatem pamiętać o jego przyczynach i jeżeli tylko to możliwe, przeciwdziałać łysienie.

Źródła:
  1. Hair Loss: Principles of Diagnosis and Management of Alopecia, Jerry Shapiro, Taylor & Francis, 2001, ISBN: 1853178764, 9781853178764
  2. Trychologia kosmetyczna: pielęgnacja skóry głowy i włosów, Weronika Patrycja Słupek, Wydawnictwo FT Concept, 2016, ISBN: 8394534805, 9788394534806
Możesz odpowiedzieć w komentarzu, lub trackback ze swojej własnej strony.

5 komentarzy to “Wypadające włosy – przyczyny problemu”

  1. adam pisze:

    U mnie problemem okazał się niski poziom magnezu

  2. Jola pisze:

    Po ciąży zaczęłam bardzo mocno łysieć, żadne szampony nie pomagają nie wiem już co robić

Zostaw odpowiedź

Powered by WordPress