Wypadające włosy – przyczyny problemu

 

Wypadające włosy

Włosy są bardzo ważne dla człowieka. Są dla niego ochroną, a także ozdobą, przybierając wiele modnych kształtów fryzur i barw. Z tego powodu każdy z nas powinien się o nie troszczyć i dbać. Stan naszych włosów często potrafi powiedzieć dużo na temat kondycji naszego zdrowia. Jeżeli towarzyszy nam nadmierne wypadanie włosów, to trzeba się liczyć z tym, że mogą one zwiastować poważną chorobę. Średnio, każdy z nas gubi 100 włosów dziennie i jest to w zupełności normalne. Jeżeli pojawi się odstępstwo od tej normy, a włosy zaczną wypadać regularnie i w dużo większych ilościach, to trzeba jak najszybciej zbadać co może być przyczyną wypadania włosów.


Menu:

Różnorakie przyczyny wypadających włosów

Dlaczego włosy wypadają? Może istnieć wiele odpowiedzi na to dlaczego wypadają włosy. W medycynie znanych jest sporo różnorakich przypadków. Warto jednak przyjrzeć się tym najczęstszym i powszechnym przyczynom.

Wypadające włosy po ciąży a hormony

Dotyczy to najczęściej mężczyzn w wieku powyżej 40 lat i kobiet po menopauzie. Wiąże się to z zachwianiem równowagi wytwarzania testosteronu, który w konsekwencji przekształca się w cząsteczki niszczące mieszki włosowe. Niszczenie mieszka włosowego powoduje jego szybkie zmniejszanie się, a tym samym wypadanie włosów. Jeżeli zmartwieniem kobiety są wypadające włosy po ciąży, to najprawdopodobniej jest to związane właśnie z zaburzeniami hormonalnymi, które w tym przypadku także mogą mieć miejsce. Oprócz tego może to nastąpić także po odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Jak donosi portal Wp Parenting, cała sytuacja łysienia w trakcie i po ciąży u kobiet związana jest także z nadmierną ilością stresu oraz nadmierną aktywnością estrogenów.

Dlaczego wypadają włosy? Tarczyca im nie pomaga

Jak wiemy istnieje niedoczynność, a także nadczynność tarczycy. Przy pierwszej z nich włosy są dużo cieńsze, suche, a tym samym słabsze. W wyniku tego włosy wypadają i są mocno przerzedzone. Przy nadczynności pojawia się tzw. łysienie uogólnione oraz plackowate, w zależności od indywidualnych przypadków. Do innych chorób, które mogą powodować wypadające włosy, możemy zaliczyć chorobę Gravesa i Basedowa. Gdy postępuje, włosy szybciej się starzeją, a co za tym idzie, zaczynają znikać z naszej głowy.

Niedobory witaminy odpowiedzią od czego wypadają włosy

Niedożywienie, a w związku z nim zmniejszenie się ilości białka, aminokwasów, cynku i żelaza, także może być jedną z przyczyn. Jest to najczęstszy problem, z którego wynikają wypadające włosy u dziecka. Dzieci szybko rosną, często nie dostarczając organizmowi wystarczająco energii i odpowiednich składników. W skrajnych przypadkach może to doprowadzać to tzw. łysienia rozlanego, czyli na całej powierzchni głowy. Oprócz dzieci, narażone są na to osoby, które poddają się zaawansowanym dietom odchudzającym.

Wypadające włosy przyczyny mogą mieć w zatruciu

Pracując przy różnego rodzaju chemikaliach należy uważać na takie substancje jak arsen, rtęć czy talem. Często, po Zatrucie nimi, najpierw występuje złe samopoczucie, a później cebulki na głowie stają się coraz słabsze , od czego wypadają włosy. Mogą one wypaść nawet wszystkie, a odrosnąć dopiero po paru tygodniach.

Podsumowanie

Jak widać wypadanie włosów to bardzo poważna sprawa. Warto zatem pamiętać o jego przyczynach i jeżeli tylko to możliwe, przeciwdziałać łysienie.

Źródła:
 1. Hair Loss: Principles of Diagnosis and Management of Alopecia, Jerry Shapiro, Taylor & Francis, 2001, ISBN: 1853178764, 9781853178764
 2. Trychologia kosmetyczna: pielęgnacja skóry głowy i włosów, Weronika Patrycja Słupek, Wydawnictwo FT Concept, 2016, ISBN: 8394534805, 9788394534806

5 myśli na temat “Wypadające włosy – przyczyny problemu

 • 12 kwietnia 2019 o 18:14
  Permalink

  A czy włosy mogą faktycznie wypadać garściami ze stresu? Mam okropnie stresującą pracę i sama nie wiem, czy to dlatego przerzedziły mi się okropnie włosy, czy powinnam szukać innego powodu np. w diecie.

  • 18 maja 2019 o 10:16
   Permalink

   Ooo tak, dieta przede wszystkim!
   Nawet powiem więcej – u mnie największym problemem okazały się… leki!! Brałam często antybiotyk, potem to odbiło się na moich włosach, bo (każda kosmetyczka ci to powie), że wszystkie leki odkładają się właśnie we włosach!! No i potem problem murowany. Włoski są osłabione, lecą garściami. Dużo się namęczyłam zanim odzyskałam poprzednią gęstość. Ale jest, na szczęście.

   • 3 czerwca 2019 o 18:57
    Permalink

    Zdradzisz co nieco? Pewnie to dużo zależy od rodzajów włosów… ale jestem już nieco załamana a faktycznie, jak zaczął się sezon grypowy, sporo tych leków brałam.
    Dodam, że mam średnioporowate, farbowane włosy. Doradzisz coś?

    • 19 czerwca 2019 o 22:07
     Permalink

     Od siebie mogę polecić kapsułki, są najbardziej uniwersalne i dobre nawet przy wysokoporowatych włosach. Maski czy tam szampony u mnie nic nie dawały. I taka jest prawda, jeśli chcesz pomóc swoim włosom, powinnaś zawsze działać od wewnątrz. Z zewnątrz nic nie zdziałasz! Nauczyłam się tego od przyjaciółki studiującej kosmetologię. Sama poleciła mi vital hair, fenomenalne kapsułki na osłabione włosy, które nie chcą rosnąć i wypadają garściami. Super skład, mają wypisany na stronie https://vitalhair.pl/. Efekty masz po miesiącu, czasu też ci to dużo nie zajmuje, bo musisz tylko sobie jedną tabletkę łyknąć. Dla mnie to super rozwiązanie, bo jestem bardzo zabiegana.

 • 23 listopada 2019 o 21:17
  Permalink

  Ja łysieję od kiedy pamiętam. Nie wiem czy to geny, czy stres, czy co, ale już powoli przyzwyczaiłem się do zakoli. W sumie to chyba trochę się poddałem – nie mam pojęcia, co, jako facet, mógłbym z nimi w ogóle zrobić.

Dodaj komentarz